En İyi 10 Türk Dizi Önerisi

 En İyi 10 Türk Dizi Önerisi

Bugün’e kadar Türk televizyon tarihin’de neredeyse yüzlerce hatta binlerce diziler ve yapımlar oldu. Türk dizi sektöründe genel’de tüm diziler hep aynı konuyu yada benzer konuyu işliyorlar ve buda artık gerçekten sıkıcı bir hal almaya başladı. Bugün sizler için izleyici tarafından sevilen en iyi 10 Türk Dizisini derledik, Eminim siz de seviceksiniz.

 

1. Behzat Ç.

Listemizin ilk sırasında Başrollerini Erdal Beşikçioğlu, İnanç Konukçu, Fatih Artman, Berkan Şal, Ege Aydan, Nejat İşler, Seda Bakan, Canan Ergüder, Berke Üzrek, Ayça Eren’in paylaştığı Behzat Ç.: Bir Ankara Polisiyesi Türkiye’de yayınlandığı günden bugüne kadar hep akıllarda kalan nadir dizilerden oldu. İzleyiciyle araların’da adeta bir bağ kuran Behzat Ç. gerek samimiyetiyle gerek o sıcak sanki içimizdenmiş gibi tavırlarıyla gönlümüzü kazanan bir dizi olmayı başarmıştır. Eğer ben ”Türk dizisi izlemek istiyorum fakat düzgün dizi bulamıyorum” diyorsanız kesinlikle Behzat Ç. listenizde olsun ve bu sayfayı kapatıp direk izlemeye başlayabilirsiniz.

Konusu: Behzat Ç. polis akademisinden 1985’te mezun olmuş fakat arkadaşları meslekte yükselirken aldığı cezalardan dolayı aynı mevkide kalan ve şuan cinayet masasında görevli bir polistir. Kızıyla arasını düzeltmeye çalışan, kendini Ankara’da ki gizemli cinayetleri çözmeye adayan bir başkomiser. Samimiyetini ve içimizden biri gibi olduğunu belirtmiştik daha önce. Duyguyu size öyle bir aktarıyor ki gerçekten bağlanıp kalıyorsunuz ekrana. Evet çok küfür eden bir karakterimiz var ”Behzat Ç.” argosu, küfür edişi bile gerçekten çok samimi bir karakter, Karakterlerin hepsi o kadar gerçekçi ve samimi ki, o ortamda olmayı bile isteyebilirsiniz 🙂

 

2. Suskunlar

Suskunlar 2012 yılında yayın hayatına başlayan Drama, Aksiyon, Gerilim, Macera, Polisiye dizisidir. Yönetmenliğini Çağrı Lostuvalı ve Hatice Memiş’in yaptığı dizinin senaryosunu Pınar Bulut ve Anıl Eke yazmıştır. Dizinin başrollerinde Murat Yıldırım (Ecevit) Sarp Akkaya (Bilal, Sarı) Güven Murat Akpınar (İbrahim, Iska) Aslı Enver (Ahu) Berk Hakman (Gazanfer) Mehmet Özgür (İrfan, Takoz) Reha Özcan (Sait) ve Pelin Akil (Nisan) oynamaktadır.

Konusu: Dizide Kuyudibi Mahallesi’nde büyüyen, kardeş gibi olan Ecevit (Murat Yıldırım), Bilal (Sarp Akkaya), İbrahim (Güven Murat Akpınar) ve Zeki’nin (Tugay Mercan) çocukken yaptıkları masum bir hata sonucunda hapse girmelerini ve burada darp edilmelerinin, tecavüze uğramalarının ardından hayatlarının altüst oluşunu konu ediyor. Bu dört arkadaş, başlarına gelenleri unutacaklarına ve hatırlamamak adına bir daha birbirlerini görmeyeceklerine dair bir söz verirler. Ancak yıllar sonra içlerinden birinin suskunluğunu bozması ve ölmesiyle, bambaşka hayatlar yaşamakta olan bu dört eski arkadaştan kalan üç arkadaşı bir araya getirir. Bu üç delikanlı ve yanlarına aldıkları, çocuk çetelerinin vazgeçilmez elemanı Ahu’yla (Aslı Enver) birlikte geçmişte yaşadıklarının intikamını almaya karar verirler. Suskunlar dizisin de ki oyunculukların hepsi o kadar iyi ki bir de bunun üstüne Ahmet Kaya müzikleri eklenince bizleri gerçekten derinden etkileyen bir dizi olmayı başaran Türkiye’de eşsiz bir dizi olmayı başarmıştır.

 

3. Ezel

Konusu: Gerçek bir intikam dizisi! Ömer, babasının atölyesinde çalışarak sade bir hayat içerisinde yaşamını sürdüren bir gençtir. Askerlik dönüşü sevgilisi Eyşan ile evlenmeyi planlamaktadır. Fakat kendisini bir anda cinayetten hapiste bulunca hayatı allak bullak olur. Hapisteyken tanıştığı Ramiz Dayı, ikinci babası olur.

Ömer kimliğini saklayarak, bir dizi estetik operasyon sonrası Ezel’e dönüşür. Hapishaneden çıktıktan sonra kendisine oyun oynandığına inanarak intikam için Eyşan’ın, en iyi arkadaşı Cengiz’in ve abisi bildiği Ali’nin peşine düşer… Aşk, güç, para, mafya entrikaları hayatlarının bir parçasına dönüşürken, her biri intikamdan beslenir.

Eğer intikam konulu bir dizi arıyorsanız ”EZEL” tam size göre.

 

4. Leyla ile Mecnun

Konusu: Aynı gün, aynı hastanede dünyaya gelen biri kız diğeri erkek iki bebek, hastanede boş yer kalmayınca aynı yatağa konurlar. Ailelerinin “doğar doğmaz birbirlerini buldular” şakası üzerine, bebeklere beşik kertmesi yapılır ve kızın ismi Leyla, oğlanınki ise Mecnun olur.
Aradan yirmi beş yıl geçer. Leyla, İstanbul Üniversitesi’nde okurken, Mecnun ise Açık Öğretim’e devam eder. Her ikisinin de birbirlerinden haberi yoktur. Bir sabah, ailesi Mecnun’a durumu anlatınca, Mecnun gönülsüzce annesiyle birlikte Leyla’yı istemeye gider. Fakat ziyaret tartışmayla sonlanır; gönülsüz Mecnun ise Leyla’yi ilk gördüğü anda aşık olmuştur.
Leyla’yı etkileyebilmek için sürekli peşinden koşan Mecnun’un rüyasında bir gece Aksakallı bir Dede girer. Fakat bu dede rüyaların da dışına taşar.

Absürd, Komedi arıyorsanız Leyla ile Mecnun kesinlikle tam size göre!

 

5. Kuzey Güney

Konusu: Başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ, Buğra Gülsoy ve Öykü Karayel’in paylaştığı Kuzey Güney, en iddialı yapımlarından biri. Birbirine zıt iki karakteri oynayan Kıvanç Tatlıtuğ ve Buğra Gülsoy, Kuzey Güney için bir aradalar.
Kuzey ve Güney çocukluklarından beri, birbirlerinde çok zıt karakterlere sahip iki kardeş. Kuzey’in serseri ve umursamaz tavırları, sorumluluk sahibi Güney’i hep sinir etmiştir. Aynı kızı seven Kuzey ve Güney’in birbirlerinden habersiz büyüttükleri sevgileri, Kuzey’in aşkını itiraf edeceği an öğrendiği acı gerçekle tokat gibi yüzüne çarpar.
O günün uğursuzluğu bununla bitmeyecektir. Gecenin sonunda yaşanan acı olay, herkesin hayatını sonsuza kadar değiştirir.

Kıvanç Tatlıtuğ (Kuzey) Oyunculuğuyla izleyenleri adeta büyülüyor. Canlandırdığı kuzey karakteri yıllar geçmesine rağmen hala çok sevilen ve unutulmayan karakterler arasında.

 

6. Kardeş Payı

Konusu: Metin, Ali, Feyza. Koyu Beşiktaşlı emekli mühendis Tahsin Bey efsane üçlüyü yaşatmak için ilk iki çocuğuna Metin ve Ali ismini verir. 3. çocukları kız olunca onun adı da Feyyza oluverir.
Babalarının zoruyla, kollarında bir altın bilezikleri olsun diye, yazları su tesisatçısında çıraklık yapan Metin ile Ali, okuyamayınca gerçekten tesisatçı olup çıkarlar. Ancak onların hamurunda başka bir şeyler vardır.
Feyyza’nın eline bakan, eve para getirmeyen ikili dünyaya barış ve mutluluk getireceklerine inanmaktadırlar. Kimsenin ciddiye almadıkları icatlarının gerçekten çalışıyor olması, hayatlarındaki tüm dengeyi değiştirir.

Ahmet Kural ve Murat Cemcir ikilisi varsa, anlatmaya gerek yok zaten. Benim de izleyip bitirdiğim diziler arasında.

 

7. Poyraz Karayel

Konusu: Aşkın ve nefretin, dostluğun ve düşmanlığın, iyiliğin ve kötülüğün en uçlarda yaşandığı bir hikaye…
Poyraz, dibi görmüş bir adam. Hayatta sevdiği, değer verdiği her şeyi ailesini, mesleğini, karısını ve oğlunu kaybetmiş. Bütün bu dertlerle dalga geçerek ayakta kalmış. Canından çok sevdiği oğlunu, kayınpederi Ünsal’dan almak için çaresizlik içinde düşünürken, oğlunu almak için eski amiri Mümtaz, ona bir teklif yapar. Bahri Umman adlı bir mafya babasının yanına girecek ve ona bilgi sağlayacaktır. Çaresiz kalan Poyraz, bu teklifi kabul etmek zorunda kalır. Bu arada Ayşegül diye bir kızla tanışmıştır. Poyraz, kendi başını belaya sokma konusunda uzman olduğundan, Ayşegül’ü de her belanın içine katmayı başarır. İkili, ilk andan itibaren birbirlerinden hoşlanmışlardır. Ne var ki bu iki yaralı, yorgun ve yalnız insan için aşk imkansız gibi görünmektedir. Çünkü Ayşegül, Poyraz’ın patronu Bahri Umman’ın kızıdır ve üstelik Poyraz bu gerçeği Ayşegül’den saklamak zorundadır.

Poyraz Karayel gerçekten bir efsanedir. İzlemeniz gereken diziler arasında olmalı kesinlikle ve kesinlikle. İlker Kaleli (Poyraz) Burçin Terzioğlu (Ayşegül) ve dizide ki diğer tüm karakterler sizi kendisine aşık edecek. son olarak diyeceğim, Hepsi Manyak Bunların 🙂

 

8. Diriliş Ertuğrul

Konusu:  Dizinin ana hikayesi, bir rüya ile başlayan ve rüya gibi bir 6 asır boyunca dünyaya hükmeden Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşunu konu alıyor. Devlete ismini vermiş olan Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi’nin hikayesinin konu edinilen Diriliş Ertuğrul dizisin de, Kayı Boyu’nun mücadeleleri ve hangi süreçlerden geçerek devletleştiği anlatılıyor. Kayı Boyu’nun bu süreçte yaşadığı zorlukları, bileğinin ve imanının gücüyle nasıl aştığının anlatıldığı dizide, zengin karakter havuzu sayesinde hemen hemen döneme dair her ipucuna değiniliyor. Akdeniz, Karadeniz, Balkanlar, Kafkasya ve Mezopotamya yeni sahibini ararken, kahramanımız Ertuğrul da, 400 çadırlık obasına yeni bir yurt arıyordu. Moğollar ve Türkmen beylerini yenerek, Kayı boyuna da bir yurt veren Ertuğrul böylece Osmanlı Devleti’nin kuruluş sırrını da kendi hikayesinde gizlemiş oldu.

Diriliş Ertuğrul 5 sezon boyunca milyonları ekranlara kilitleyen bir yapım oldu. Bana göre Türkiye’de yapılmış en iyi tarihi dizidir. Dizinin bir kaç hatası var tabi ki, tarihi yanlış anlattığı bazı kısımlar var ve bu biraz kötü gerçekten. Fakat tarihi tamamen doğru bir şekilde gösterememeleri çok büyük bir sıkıntı değil. Neden mi? Böyle bir tarihi diziyi her hafta izleyiciye yetiştirmek kolay değil bana kalırsa. O dönem’e ait pek fazla bilgi yok zaten. ve Her hafta yetiştirmeniz gereken bir dizi olduğunu düşünün. Biraz tarihten, biraz da kendileri ekleme yaparak güzel bir dizi oluşturmuşlar gerçekten.

 

9. İçerde

Konusu: Polis Akademisi’nde öğrenci olan Sarp ve Mert, kardeş olduklarından habersiz birbirlerine rakip olurlar. Bu rekabet, içine girdikleri tehlikeli hayatlarda da devam eder. Sarp Yılmaz, polis okulunu birinci olarak bitirmiştir. Dizi okulun mezuniyet töreniyle başlamaktadır. Sarp’ın daha önce kaçırılan ikiz kardeşi Umut daha sonraki adıyla Mert’de aynı polis okulunda eğitim görmektedir. Mert hayatında giren Melek’in sayesinde sokaklardan kurtulmuş ve polis okuluna başlamıştır. Sarp ve Umut’un babalarının yıllar önce işlemediği bir suç yüzünden ellerine kelepçe takılarak götürülmesine tanıklık etmeleri hayatlarında yaşadıkları büyük trajedilerden biri olmuştur. Babalarının hapse atılmasından sonra Umut’un kaçırılması iki kardeş arasındaki bağı tamamen koparmasa da yıllar sonra her ikisi de polis olmayı seçerek aynı okulda birbirlerinden habersiz bir şekilde buluşmuşlardır. Polis Akademisi’nin mezuniyet töreni geldiğinde ise Sarp’ın hocası Yusuf Kaya, Sarp’ın babasının kötü niyetli oyunlarını gözler önüne sererek meydan okur. Okuldan atılacağını son anda öğrenen Sarp ise hocasına törende silah çekmiş ve daha sonra hapse girmiştir. Sarp’ı savunmaya gelen avukat zamanında kardeşi Mert’e yardım eden Melek’tir. Sarp’ın hapse girmesiyle Mert artık ikinci plandadır ve daha da göz önündedir. Hapisten çıkan Sarp ise kötü niyetli adamların en güvendiği isimlerden biri haline gelmiştir.

Dün gibi hatırlıyorum, İçerde’nin 1.Bölümü Herkes’de şok etkisi yaratmıştı. 1.Bölüm’ün sonun’da tüm izleyiciler sosyal medya’da içerde akımı oluşturmuştu resmen. İçerde ters köşeleri ile herkesi şok etmişti. Kaliteli bir dizi.

 

10. Şahsiyet

Konusu: 65 yaşındaki adli katip memurluğundan emekli olan Agah (Haluk Bilginer) ilecinayet büro amirliğindeki tek kadın polis olan Nevra’nın (Cansu Dere) kesişen yolları, heyecan dolu bir hikaye olarak karşımıza çıkacak. Peki, Agâh ve Nevra’nın adım adım birbirlerine yaklaşmaları sadece bir tesadüf mü yoksa büyük bir bulmacanın eksik bir parçası mı? Emekli bir adliye memuru olan Agâh Beyoğlu, İstanbul’un en kalabalık ve hareketli semti Beyoğlu’nda yalnız ve münzevi bir yaşam sürdürmektedir. Kızı yurtdışında yaşamakta, eşi ise yıllar önce vefat etmiştir. Agâh’ın bu tekdüze yaşantısı, kendisine konan Alzheimer Başlangıcı teşhisiyle altüst olur. Hastalığından ötürü er geç bütün anılarını unutacaktır. Bu gerçek karşısında başta bocalasa da Agâh, unutmanın bir fırsat olduğunu fark eder. Yıllardır planladığı ancak sürekli ertelediği bir cinayeti işlemek için bir fırsat! Nasıl olsa işleyeceği bu suçu gelecekte hatırlamayacak, hatırlamayacağı için de vicdan azabı çekmeyecektir. Bunun yanında cinayet büro amirliğindeki tek kadın polis olan Nevra, üzerindeki baskılar yüzünden istifanın eşiğine gelmiştir. Ancak Agâh’ın aldığı cinayet kararı, Nevra’nın hayatını da tamamen değiştirecektir.

Listemizin son dizisi: Şahsiyet , Çoğu izleyici tarafından Türkiye standartlarının çok üstünde olduğu söylenen bir yapım şahsiyet dizisi. Haluk Bilginer gibi usta bir oyuncu var zaten, konuşmaya gerek bile yok.