Konut Kredilerine Yeniden Yapılandırma Geldi ! 0.99 faiz

 Konut Kredilerine Yeniden Yapılandırma Geldi ! 0.99 faiz

Konut kredisinde yeniden yapılandırma mümkün mü ?

Kredi Yeniden Tapılandırma

Daha önce faziler düştükçe bankalar düşük faiz oranlarından yeniden yapılandırmaları red ediyorlardı. Bugün yapılan basın açıklamasının ardından eski konut kredisi kullananlara talep etmeleri durumunda yeni faiz oranlarından yapılandırma hakkı verilecek .

 • Peki hangi bankalar yeniden yapılandırma yapacaklarını açıkladı ?

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’tan konut kredisi kullanmış kişilere yeniden yapılandırma hakkı vereceğini açıkladı .

 • Hangi tutara kadar konut kredileri yeniden yapılandırma kapsamına alınabilecek ?

Mevcut kredi bakiyesi 500.000 TL’nin altında olan müşterilerin konut kredileri yeniden yapılandırma kapsamına alınabilcek.

 • Otomatik yeniden yapılandırma konut kredilerinde olacak mı ?

  Hayır otomatik yeniden yapılandırma olmayacak ?

 • Konut kredisinde yeniden yapılandırma olması için başvuru şartı aranacak mı ?

Evet konut kredilerinin yeniden yapılandırmaya tabi olabilmesi için mevcut bakiyenin 500.000 tl nin altında olması ve kredi sahiplerinin ilgili bankalara  (Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank ) başvurmaları. Konut kredilerinin yeniden yapılmasını talep etmeleri gerecek .

 • 500.000 tl üzerindeki bakiyeli konut kredileri için yeniden yapılandırma olacak mı ?

  500 bin lira üzerinde kredi borcu olanlar  bankaların faiz oranlarından kredilerini yenileyebilecek. Bu miktarlar için uyguladıkları cari faiz oranlarından kredileri yenileyebilme ihtimali bulunmakta.

 • Konut kredisinde yeniden yapılandırma hangi tarihten itibaren başvurular alınacak ?

  Başvuruların için başlangıç tarihi 01. Ekim 2019 olarak açıklandı.

Başvurmadan önce detaylı bir hesapla yapmakta fayda var. Unutmamak gerek ki tüm krediler vadesinden önce kapatıldığı zaman kredi kullananları bankalar ek bir tazminat ödemeye zorluyorlar. Bu ek tazminat %2 yi kanunen geçmese de kredi miktarınıza bağlı olarak yüksek meblağlara çıkabilir. 300 000 TL lik bir kredi için %2 lik bir tazminat talep edilmesi durumunda krediyi yeniden yapılandırmak için kapatacak kişiden 6000 tl lik bir ödemenin talep edilmesi mümkün görünmekte.
Bir de yeni kredinin masrafı olarak bankasının sizden talep edeceği ücret var. Bu ücret de değişkenlik göstermekte ve bir miktar pazarlığa açık bir hava bırakmakta.
Sonuç olarak bankanız ile görüşüp erken kapama tazminatı ve yeni kredi için masrafları çok iyi hesapladıktan sonra kredi yeniden yapılandırılmasına başvurmada fayda var.

Sonuçta bu konuyu mutlaka detaylıca bankanız ile görüşün. Pazarlık talep etmekten de çekinmeyin. Bu oranlar üzerinden indirim talep edin. Kredinizi kapatıp başka bankalardan daha uygun koşullarda kredi kullanma ihtimalinizden bahsedin. Ya da sadece rica edin bu oranların düşmesi onların işine gelmeyecektir. Sizin kısa sürede kredinizi kapatıp belki de bankaları ile olan tüm ilişkinizi sonlandırmanızı istemeyeceklerdir. Bir şekilde sizlerin onların müşterisi olarak kalmanız onlar için daha karlı. İnternet şubelerine girip her ay kredi taksit ödemeniz yanında fatura ödemeniz ya da bir yolunu bulup onların kredi kartını kullandırmaya çalışacaklardır.

Detaylar açıklandıkça bu sayfadan yayınlamaya devam edeceğiz. Sorularınız olursa aşağıdaki yorum formundan bize iletebilirsiniz.