Kredi Yapılandırma Nasıl Hesaplanır ?

 Kredi Yapılandırma Nasıl Hesaplanır ?

Milyonlarca vatandaş ihtiyaçları için, ev, araba v.s. satın alması sırasında yeterli nakit elinde olmadığında finans kurumlarına kredi ile borçlanmaya gitmektedir.

Türkiye gibi enflasyonist yani değişken enflasyonlu bölgelerde genelde borçlanma ihtiyaçları lokal para biriminden sabit faizli olarak yapılmaktadır. Bizim de buradan tavsiyemiz sakın ha değişken faizli ya da yabancı para birimi cinsinden doviz kredi almayın . 10 yıldan fazla herhangi bir kredi kullanımına gitmeyin.

Konu hakkında ilk uyarımızı yaptıktan sonra gelelim . İşte bu sabit faizli ortamda , standart uygulama içinde olmasa da son zamanlarda sabit faizli diye almış olduğunuz kredilerin tüketici lehine indirilmesi işlemine gidilmektedir.

1.08 , 1.21 faizli kullanış olduğunuz konu krediniz, şu an için mevcut faiz oranından tekrardan yapılandırılması yapılabilmekte.

Sonuç olarak aylık ödemekte olduğunuz kredi miktarından daha düşük bir kredi ödemeniz söz konusu . Ancak burada detaylı olarak size anlatacağımız yöntemi inceleyin ve bu işlem sizin için gerçekten hesaplı mı aşağıdaki hesaplamaları yaptıktan sonra karar vermenizi öneririz.

Peki KREDİ YAPILANDIRMA NASIL HESAPLANIR ? 

Kredi hesaplamasının nasıl yapıldığını öğrenmek için ilk önce bankanız ile aranızda olan sözleşmesi incelemeniz gerekebilir. Bankalar genelde yeniden yapılandırma için önce kredi kapama işlemi sonra da yeni orandan yeni kredi açma işlemi gerçekleştirirler. Kredi kapama ve açma işlemlerinin ayrı ayrı masrafları olabilir.

Kredi kapama işleminin cezasını öğrenmemiz gerekecektir. Belirli bir tarihten öncesi ve sonrası için değişik oranlarda ceza adı altında masraf alması bankaların ne yazık ki söz konusudur. Örneğin Ziraat Bankası erken kapama yapıldığında kredinin kalan miktarının %2 si kadar bir masraf ücret talep etmekte. Söz gelimi 100 000 tl bir krediniz var ise 2000 tl “Erken Kapama Cezası” sizden talep edeceklerdir. Bankalar ne yazık ki en çok gelirlerini düzgün ödeme yapan değil düzgün ödeme yapmayan müşterilerinden kazanmaktalar. Bir şekilde siz düzgün ödeme yapan ve hatta kredisini zamanından önce kapatmak isteyen biri iseniz bunu hiç te hoş karşılamamaktalar.

Kredinizin süresi boyunce sizinle olan ilişkilerini sürdürmek istemekteler, banka şubesine gelip ya da en azından internet bankacılığını kullanıp fatura ödemesi v.s. gibi işlemleriniz için kendi sistemlerini kullanmaya devam etmenizi istemekteler. Bunun için de kredinizi erken kapatmanızı, kalan borcunuzun tümünü bir anda ödeyip belki de onlar olan tüm ilişkinizi sonlardırmamanız için ellerinden geleni yapacaklardır. Tabi ki kanunların onlara verdikleri izin kadar. Ve ne yazık ki kanunlar bu konuda onlara bir noktaya kadar izin vermekte. Sizlerin uzun uzun sayfalar dolusunca kredi ilk alırken imzaladığınız sözleşmelerin içerisinde bulunan maddelerin birinde bu erken kapama cezası da ne yazık ki yer almakta ve onlar bu maddeyi öne sürerek sizden bir miktar erken kapama cezası kesecekler.

Gelelim yeni kredi açma işine, yeni kredi açımında zaten bir krediniz olduğu için çoğu banka tekrar bir masraf almamakta. Ancak almaya çalışanlar da olabilir.