Letarjik uyku nedir ? 20 yıl uyu, sonra uyan hayatına devam et!

 Letarjik uyku nedir ? 20 yıl uyu, sonra uyan hayatına devam et!

Sağlık bir yetişkin için bazı kaynaklar günlük 6-8, bazı kaynaklar 7-9 saat uykuyu önermekte. Peki ya 10 yıl, 20 yıl uyumak mümkün mü ? En çok kaç saat uyunabilir ? Aylarca hatta yıllarca uyuyup, uyanmak nasıl olurdu ? Letarjik uyku nedir ? ya da Laterjik uyku nedir ?

Dünyanın en uzun süre uyuyan insanı kim ?

Cevaplar bu konudaki yazımızda .

 

Laterji, biyoloji yaşamlar faliyetlerin çok yavaşladığı, günlerce aylarca hatta yıllarca süren çok derin uyku halidir. 

Letarji, hareketsizlik, dış uyarıcılara tepkisizlik, yaşama dair dış belirtilerin bulunmaması gibi özellikleri bulunduran uykuya benzer derin uyuşukluk hali şeklinde tanımlanabilmekte. Yunanca Lethe (bilinçsizlik, unutkanlık) ve Argia (hareketsizlik) kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiş bir kelimedir.

Letarjik uyku, aylarca yıllarca sürebilmektedir . Tam bir koma hali olarak nitelendirilmemektedir. Koma halinde kişinin sesli ve ağrılı uyaranlar ile uyandırılması mümkün olmazken, letarjik uyku sırasında kişiyi aslında uyandırmak mümkün.

Dünyanın kaydedilen en uzun süreli uyku vakası 1954 yılında yaşanmış. Kocası ile ettiği kavga sonrası uyumaya başlayan bir kadın, uyandığında yıl 1974 yılı olmuş. Kadının kocası, kadın uyanmadan vefat etmiş. 20 yıl uyuyan bu kişinin uyandığında herhangi bir sağlık sorunu tespit edilmemiş.

Halen letarjik uykunun bilimsel olarak açıklanamayan noktaları bulunmakta. Özellikle letarjik uykudan uyanan kişilerin, uyanınca normal yaşama dönmesi, yaşlanmaması, her şeyi hatırlaması, beyin fonksiyonlarının bozulmaması bilim için halen soru işareti olan konulardır.

Letarjik uykuya isteyerek bilerek geçebilen var mı ?

LETAJİK UYKU ile 10 yıl 20 yıl uyumak sonra uyanmak mümkün gibi görünüyor. Aklımızda bazı sorular beliriyor

 1. Tıbben bu olay mümkün peki her isteyen istediği zaman letarjik uyuyup uyanabilir mi ?
 2. Uyandığında eski haline dönebilir mi ?
 3. Letarjik uykuya geçebilmek için neler yapılmalı ?
 4. İsteyen istediği zaman letarjik uykuya yatabilir mi ?
 5. Letarjik uykudan uyandığımızda metabolizmamız ne durumda olur ?

İstemli letarjik uyku pek litaretürde yer bulmamakta. Kayıtlarda istemli olarak uzun süreli uykuya dalabilen örneğe ulaşılamıyorum . Ama kayıtlarda olmaması bunu hiç gerçekleşemeyeceği anlamına gelmemekte.

Letarjik uyku zaman zaman narkolepsi ile karıştırılmakta. Peki “Narkolepsi nedir?”

Narkolepsi ise, genelde aşırı uyku hali olarak tanımlanmaktadır. Narkolepsi hastası her yerde, her durumda ansızın uyku haline geçebilir. Aktif spor sırasında tenis oyarken topa tam vurma anında uykuya dalabilir. İnsan beyninin tam olarak nasıl çalıştığını henüz çözümleyememiş olmamız nedeni ile bu ekstrem uyku hallerinin çok ta aslında detaylarına tam tedavisine hakim değiliz.

Narkolepsi hastasının çok ciddi diğer bazı uyku sorunları da genelde bulunur. Gece uykusunun düzensiz olması, uyku apne sendromu gibi bir çok yan sorun da narkolepsinin yanında yer almaktadır.

Bu hastaların araç kullanımı ya da bir anda uykuya dalmasının ciddi sorunlara neden olacağını düşünmek gerekir.

Edebiyat tarihimizin önemli eserlerinden Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “saatleri ayarlama enstitüsü” romanında da bu olayın bahsi geçmektedir. Hayri irdal’ın halası letarjik uykuya dalar ve bütün çevresi Hayri beyin halasının ölüp dirildiğini zannetmeye başlar.

Popüler kültürde ise çok fazla yer bulmamaktadır.

Letarji ile karıştırılan, benzer uyku ve biyolojik fonksiyon yavaşlamaı durumlar ise

 1. Somnolans (Uyuklamak):
 2. Letarji:
 3. Stupor:
 4. Senkop (Bayılma):
 5. Mental Konfüzyon (Akıl karışıklığı):
 6. Histerik Letarji:
 7. Prekoma (Koma öncesi hali):
 8. Koma: