Süleyman Turan Kimdir

 Süleyman Turan Kimdir

SÜLEYMAN TURAN KİMDİR ?

10 Eylül 2019 tarihinde Türk sinemasının efsane ismi, sayısız filme hayat veren yeşilçamın önemli karakter oyuncularından Süleyman Turan’ın vefat haberi geldi.

Ölüm haberinin ardından Süleyman Turan‘ın hayatı hikayesi herkes tarafından merak edildi.

Siz de Süleyman Turan kaç yaşında öldü, Süleyman Turan aslen nereli, Süleyman Turan’ın karısı Candan Öncü kimdir kaç yaşındadır, Süleyman Turan‘ın kızı Beliz  kaç doğumludur, Süleymen Turan’ın oğlu veya Süleyman Turan’ın çocuklarını merak ediyorsanız detaylar haberimizde.

Süleyman Turan Kimdir Nerelidir

Süleyman Turan Cenazesi Hangi camiden kaldırılacak

Siz de Süleyman Turan’ın karısı Candan Öncü kimdir kaç yaşındadır, Süleyman Turan‘ın kızı Beliz  kaç doğumludur, Süleymen Turan’ın oğlu veya Süleyman Turan’ın çocuklarını merak ediyorsanız detaylar haberimizde.

19 Aralık 1936 yılında İstanbul Kadıköy’de dünyaya gelmiştir. 1963 yılından itibaren bir çok sinema filminde rol almıştır. Süyelman Turan 10 Eylül 2019 da 82 yaşında vefat etmiştir.

Asıl adı Süleyman Başturan’dır. Liseyi Haydarpaşa Lisesi’nde bitirdi.

Kore Savaşı döneminde yedek subay olarak askere giden oyuncu gönüllü olarak Japonya’ya gitmiştir ve orada piyes konulu bir yarışmayı kazanınca oyunculuk serüvenine adım atmıştır.

Yeşilçam’ın duayen isimlerinden Süleyman Turan’dan vafet etti. 83 yaşındaki sanatçıyı geçirdiği kalp krizi sonucu ne yazik ki kaybettik.

Siz de Süleyman Turan’ın karısı Candan Öncü kimdir kaç yaşındadır, Süleyman Turan‘ın kızı Beliz  kaç doğumludur, Süleymen Turan’ın oğlu veya Süleyman Turan’ın çocuklarını merak ediyorsanız detaylar haberimizde.

Süleyman Turan ilk zamanlarında tiyatrodan önce ressamlık ve karikatüristlik yapmıştır. Ancak tiyatro onun için her zaman ilk sırada olacaktır. Bir süre İngiliz filolojisinde eğitimine devam etmiştir. Okul sırasında akşamları Gürdal Onur adlı bir arkadaşının oynadığı tiyatro oyununu takip eder. Bu tiyatro o zamanların en ünlü tiyatro sanatçılarından, devlet tiyatrosundan ayrılıp kendi tiyatrosunu kuran Saim Alpago’ya aittir. Tiyatroda bir çok ünlü isim rol almaktadır. Tiyatroda bir gün o zamanın ünlü isimlerinden Selim Naşit tiyatroya gelemez. Acil olarak Selim Naşit’in oyununu oynayacak birisine ihtiyaç duyulur. Sürekli oyuna gidip gelen Süleyman Turan oyunu ezbere bildiği için Selim Naşit’in yerine sahneye çıkar. Daha sonra  “Harput’ta Bir Amerikalı” adlı tiyatroda başrol oynar.

Tiyatronun yanında karikatür ve çizgi roman çizmeye devam etti uzun bir süre “Akbaba” dergisinde karikatürleri yer aldı. Çizdiği çizgi romanlarının senaryolarını da kendisi yazdı. Sinemaya ilk adımı ise 1963 yılında oldu. Bir yetenek yarışmasını kazanarak sinemaya başladı. Tarkan çizeri olarak bilinen ressam Sezgin Burak Ses dergisinin sinema yıldızı yarışmasına başvuru formlarını Süleyman Turan adına doldurur. Yarışmanın amacı Türk sinemasına yeni yüzler kazandırmaktı ve bunu da başardı. Edi Hun da aynı yarışmanın Türk sinemasına kazandırdığı isimlerdendir.

Başrol olmasa da başroldeki ana erkek karakterin en yakın arkadaşı, sağ kolu rollerinin aranan ismi oldu. Süleyman Turan, daha sonra sinema senaryosu denemeleri de olmuştur. Bir dönem sinemadan uzak kaldı. “Bir aktör çocukluğunu avcunun içinde taşır” sözünü benimsediğini belirtiyor. Bir dönem kendi alınganlığı sebebi ile yapımcılarla ve sinema camiasına küskünlük yaşamış. Yönetmen Tunç Başaran ‘ın yönettiği bir kaç film haricinde başrol oynamadı. Genelde hep karakter oyunculuğu gerektiren, yardımcı oyuncu olarak rol aldı.

Senaryo denemeleri de oldu Süleyman Turan’ın. Gençlik yıllarında çizdiği çizgi romanların senaryolarını da kendisi yazıyordu. Bu senaryo yazarlığını sinemaya da taşımayı denedi. Sevgili Dayım adında bir senaryo yazdı. Filmdeki bir rolü de kendisi oynadı ama sorulduğunda rolü kendisi için yazmadığını söylemekte. Filmi Tarık Akan ile Hale Soygazi oynadı, Zeki Ökten yönetmenliğini yaptı. Böylece yazdığı bir karakteri canlandırmış oldu.

Zeki Alasya Metin Akpınar’a çeşitli senaryolar yazdı . Bu senaryoların bazılarını Zeki Alasya bazılarını Kartal Tibet yönetmenliğini yaptı.

Süleyman Turan’ın aldığı ödüller :

1971 Adana Altın Koza Film Festivali, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, Yarın Son Gündür
1972 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, Güllü

Süleyman Turan’ın rol aldığı ilk film 1964 yılı yapımı Sayın Bayan  , Kemal Film’ yapılan bir film, yönetmen Mehmet Dinler, kadroda ise Türkan Şoray, Ediz Hun bulunmakta.

 

1964 yılında ilk filminde rol alan Süleyman Turan, 166 adet filmde rol almıştır. Süleyman Turan‘ın son filmi halen yapım aşamasında idi. İşte rol aldığı filmler :

 

 2010 Ölüm (Kısa Film)
 2009 Yahsi Bati
 2009 Sonsuz
 2007 Hicran sokagi
 2007 Kabadayi
 1999-2002 Yilan Hikayesi (TV Dizisi)
 2000 Söhret tutkusu (TV Filmi)
 1998 Sirilsiklam (TV Dizisi)
 1995 Aylaklar
 1987 Vurmayin
 1986 Kurulus (TV Filmi)
 1985 Acilarin çocugu
 1985 Acimak
 1985 Aci sevda
 1985 Alkol
 1984 Aysem
 1984 Darbe
 1983 Kurban
 1979 Lanet
 1977 Foto finis-yaris bitti (TV Dizisi)
 1975 Panik
 1974 Dayi
 1974 Yalniz adam
 1974 Istek
 1974 Reisin Kizi
 1973 Kaderim kanla yazildi
 1973 Zalim
 1973 Sehmuz
 1972 Delioglan
 1972 Iblis
 1972 Ask firtinasi
 1972 Çöl Kartali
 1972 Gece
 1968 Kezban
 1968 Tek kursun

İşte Sosyal medyadan Süleyman Turan ‘ın vefatının ardından paylaşılanlar