Suna Kıraç Kimdir ? Nereli ? Kaç Yaşında

 Suna Kıraç Kimdir ? Nereli ? Kaç Yaşında
Suna Kıraç, Türkiye’nin ilk holdingi Koç Holding’in kurucusu ve eski Yönetim Kurulu başkanı Vehbi Koç’un kızıdır.  3 Haziran 1941 tarihinde Ankara doğumludur. Arnavutköy Amerikan Kız Koleji mezudur. Lise eğitiminin ardından Boğaziçi Üniversitesi Bankacılık ve Finansman bölümü mezunudur.
15 Eylül 2020’de hayatını kaybetmiştir.
Vefatı hakkında Koç Holding’ten yapılan açıklamada, “Cumhuriyetimizin değerleriyle yetişmiş, gerek iş gerekse toplumsal hayatta başardıklarıyla ülkemizin sanayi, eğitim, kültür ve sanat alanlarında gelişmesine önemli katkılar sunan, Topluluğumuzun kuruluş yıllarından 2010’a kadar çeşitli liderlik görevleri üstlenen, Koç Üniversitesi, Koç Okulu ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın kuruluşuna öncülük eden Sayın Suna Kıraç’ı kaybetmenin büyük üzüntüsü içindeyiz. denmektedir.
Aralık 1967’de Koç Holding dahilindeki Otoyol’un genel müdürü İnan Kıraç ‘la evlendi.
2000 yılından beri ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis) hastalığı ile mücedele etmekteydi. Sadece gözlerini kullanabilmekte olan Suna Kıraç yardımcılarının gösterdiği bir harf tablosundan gözleri için seçim yaparak iletişim kurabilmekte idi.
İnan Kıraç’la birlikte kurdukları Pera Müzesi ve 1 Mart 2007’de hizmete sundukları İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ile ülkesine hizmetlerine devam etmekteydi.
İstanbul’a dünya çapında bir oditoryum ve kültür merkezi kazandırmak amacıyla çalışmalarını sürdürdü.
2020 yılında hesaplanan serveti 1,3 milyar amerikan doları idi.
Eşi İnan Kıraç ile çocukları olmayan Suna Kıraç 29 Kasım 1984 doğumlu İpek Kıraç’ı 1 Şubat 1985 yılında evlat edindi.
Suna Kıraç’ın vefatının ardından İpek Kıraç Türkiye’nin en zengin kişisi olmuştur.

Koç Holding Yönetim Kurulu başkan vekili’dir. Suna Kıraç’ın Semahat Koç, Rahmi Koç ve Sevgi Koç isimlerinde bir ablası, bir kız kardeşi ve bir de abisi vardır.

Rıdvan Akar’ın editörlüğünü yaptığı 2006 yılınında Ömrümden uzun ideallerim var adlı kitabı yayımlandı, tüm geliri TEGV’na bağışlandı.
Suna Kıraç
Kitap arka kapağında şu sözler geçmektedir.

Çalışmaya başladığım ilk günden itibaren, bu topluluğun profesyonelleşmesi için büyük çaba sarf ettim. Sağlığım müsaade ettiği ölçüde de bunu yapmaya devam edeceğim.

Bugüne kadar birlikte çalıştığım her kademedeki arkadaşımdan sevgi, saygı ve ciddiyet gördüm. Bunun için mutluyum. Zaman zaman çalıştığıma pişman olduğum anlar oldu, ama geriye dönüp baktığımda dolu dolu bir hayat ve hatıratımı yazacak kadar güzel ve heyecanlı anılar var.
Suna Kıraç

Suna Kıraç, 1999’da, Koç Holding’e, iş dünyasına ve Türk çocuklarının eğitimine katkılarından dolayı London Business School tarafından “Onur Üyeliği”ne layık görüldü.

1963’te Koç Holding’in Vehbi Koç, Rahmi M. Koç, Bernar Nahum ve Hulki Alisbah’la birlikte ilk Yönetim Kurulu’nun beş üyesinden biri oldu.

1965 – 1972 yılları arasında holdingin genel sekreterliğini gerçekleştirdi.

1970 yılında, İsak de Eskinazis, Bernar Nahum ve Ziya Bengü’yle birlikte Rahmi M. Koç’un başkanlığında oluşturulan Koç Holding İcra Komitesi’ne girdi.

1974 yılında holdingin insan kaynaklarından sorumlu yöneticisi olduktan sonra, terfi ve liyakat konularında grup şirketlerine standartlar getirme­ye, topluluğun kurumsal kimliğini güçlendirmeye çalıştı.